Obuwie na siłownię

Z pewnością każdy, kto rozpoczął swoją przygodę z siłownią, zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne jest dopasowanie odpowiedniego obuwia do treningu. Dobre buty to podstawa, dosłownie. Każda aktywność fizyczna posiada przypisany do niej inny rodzaj obuwia, które zapewnia komfort, amortyzację oraz stabilizację podczas wykonywanych ćwiczeń. Ze względu na specyfikę różnorodnych dyscyplin sportowych, odpowiednie dopasowanie obuwia jest tak istotne do wykonywania konkretnych ćwiczeń. Inne buty na siłownię sprawdzą się przy podnoszeniu ciężarów, treningu cardio, a jeszcze inne do zajęć fitness. Nie należy bagatelizować wyboru butów, ponieważ źle dobrane do formy treningu mogą zmniejszyć wydajność treningową oraz zwiększyć ryzyko kontuzji (np. skręceń, kontuzji ścięgien lub nadmiernego obciążenia stawów). Mimo tego, że wybór jest nie lada wyzwaniem, pomożemy wam dopasować odpowiednie obuwie sportowe do każdego treningu oraz wyjaśnimy, dlaczego wybór właściwej pary butów jest tak istotny na siłowni!

Buty na siłownię- dlaczego dopasowanie obuwia do rodzaju treningu jest tak istotne?

Źle dobrane obuwie treningowe może wiązać się z różnymi zagrożeniami i konsekwencjami dla Twojego zdrowia oraz efektywności treningu. Buty sportowe zaprojektowane specjalnie do konkretnego rodzaju aktywności zapewniają odpowiednie wsparcie stopy, stabilizację i świetną amortyzację podczas wykonywanych ćwiczeń. Jeśli używasz niewłaściwego obuwia, które nie zapewnia odpowiedniego wsparcia, możesz doświadczyć bólu, skręceń, uszkodzeń ścięgien czy nadmiernego obciążenia stawów. Warto więc zadbać o ten wydawałoby się mało istotny aspekt i wybrać mądrze. Poniżej pokażemy, na co należy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem.

  • Właściwy rozmiar - buty na siłownię nie mogą być ani za duże, ani za małe. Sprawdź dokładnie wymiary wkładki, by idealnie dobrać rozmiar do swojej stopy. Weź pod uwagę zarówno długość jak i szerokość swojej stopy, zapewniając wystarczającą przestrzeń na palce, by nie spowodować ucisku oraz dyskomfortu podczas ćwiczeń.

  • Podeszwa - dobrze wyprofilowana podeszwa powinna zapewniać odpowiednią amortyzację i przyczepność do podłoża. Jeśli planujesz trening na różnych powierzchniach, sprawdź, czy podeszwa jest odpowiednia do danej powierzchni.

  • Cholewka - powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, który zapewnia odpowiednie wsparcie dla stopy, gwarantując stabilność pięty oraz stawu skokowego.

  • Wkładka buta - może także znacznie wpływać na komfort podczas treningu. Jeśli twoje stopy wymagają specjalnego wsparcia (np. w przypadku płaskostopia czy wysokiego podbicia), możesz rozważyć dodatkowe wkładki ortopedyczne skonstruowane tak, by jak najlepiej wspomóc Cię podczas ćwiczeń.

  • Sznurówki - dla niektórych mało istotny element, a o którym nie powinniśmy zapominać! Sznurowadła powinny być solidne i elastyczne, oraz umożliwiające właściwe związanie butów. Sznurowanie nie powinno być zbyt luźne, ani za mocne, aby zapewnić stopie swobodę ruchów.

  • Waga butów- ciężar obuwia ma szczególne znaczenie podczas treningu i jest równie ważny, co inne powyższe aspekty. Warto wybrać wygodne lekkie buty zapewniające odpowiednią wentylację, które mimo niewielkiej wagi zagwarantują odpowiednią stabilizację i amortyzację nawet przy intensywnym treningu.

Buty treningowe męskie i damskie- jak wybrać odpowiednie?

Bez względu na płeć buty treningowe powinny być dopasowane do typu treningu, jaki chcemy wykonywać, ponieważ każdy z nich posiada inną specyfikę i intensywność.

Do treningu siłowego i podnoszenia ciężarów zaleca się sztywniejsze buty o płaskiej podeszwie lub z minimalnym podparciem w łuku stopy. Ważne jest, aby buty zapewniały stabilizację, sztywność i dobrą przyczepność do podłoża, co pomaga utrzymać równowagę i siłę podczas podnoszenia ciężarów.

W przypadku treningu ogólnorozwojowego, takiego jak zajęcia fitness, cardio, czy zumba, zalecane są lekkie buty sportowe, w których znajduje się antypoślizgowa podeszwa. Powinny one zapewniać amortyzację, elastyczność i wsparcie dla stóp podczas różnych dynamicznych ruchów i skoków. Obuwie do dynamicznych, intensywnych zajęć powinno być wykonane z lekkich oddychających materiałów, by móc zapewnić najwyższy komfort naszym stopom.

Do joggingu warto wybrać buty typowo do biegania, które są zaprojektowane specjalnie do tego celu. Takie buty posiadają grubszą podeszwę z wysoką amortyzacją, zapewniającą odpowiednią stabilizację, ochronę stawów absorbując wstrząsy.

W przypadku treningów sztuk walki, takich jak boks, czy MMA, zaleca się buty lekkie buty o znacznie wyższej cholewce i dobrze dopasowujące się do stopy. Powinny one zapewniać odpowiednią stabilizację, elastyczność i przyczepność do podłoża, umożliwiając wykonywanie szybkich i zwinnych ruchów, dodatkowo chroniąc stopę oraz stawy.

Buty na siłownię Gymwear

W asortymencie sklepu posiadamy damskie i męskie buty treningowe, a także buty kulturystyczne. Znajdziesz u nas obuwie uznanych marek: Otomix, Gorilla WearRyderwearPit Bull West Coast 

Obuwie sportowe świetnie sprawdzi się podczas różnego rodzaju treningów na siłowni i na zewnątrz. Jest komfortowe w użytkowaniu oraz świetnie się prezentuje.